Kieliszki do whisky z przykrywką: jaką rolę pełnią w degustacji?

Podczas spożywania alkoholu skupiamy się głównie na tym, by wybrany trunek był wysokiej jakości, często przy tym zapominając o szkle, w którym go podajemy. Kwestię szklanek do tego alkoholu otacza wiele mitów, pośród których można się pogubić. Jak więc powinien wyglądać profesjonalny kieliszek do whisky? Po co w nim przykrywka? Sprawdźmy!

Kieliszek degustacyjny do whisky z pokrywką – dlaczego jest tak ważny?

Nawet szkło do whisky bez przykrywki potrafi mocno odmienić cały proces degustacji, jednak najdoskonalsze są te, które ją posiadają. To z jednego prostego powodu. 

-Takie kieliszki pozwalają na zgromadzenie się wszystkich aromatów, które znajdują się w naszym alkoholu. Po ich odkryciu do naszego nosa dotrą niuanse, których moglibyśmy nie poczuć, pijąc trunek z nieodpowiednich naczyń. Dopiero takie ekskluzywne szklanki do whisky pozwolą nam przeżyć degustację bez poczucia, że coś tracimy przez nieprofesjonalne szkło – wyjaśnia ekspert sklepu Krest.pl.

Jak wygląda prawidłowa degustacja?

Chcąc doświadczyć pełnego smaku zarówno bursztynowego trunku, jak i innych starzonych alkoholi, nie wystarczy zwyczajnie ich wypić – to oznaczałoby nic innego, jak pomijanie pewnych ważnych etapów całym procesie. Na początku powinniśmy podnieść kieliszek z płynem do naszych oczu i ocenić jego barwę, a następnie go powąchać, delikatnie wciągając powietrze małymi wdechami. 

Dopiero następnym krokiem jest wzięcie naszej whisky do ust i rozprowadzenie jej po języku, podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków – tak przygotowujemy nasze kubki smakowe na przyjęcie alkoholu. Przy drugim niewielkim łyku oceniamy jego smak, a po przełknięciu nadal staramy się rozpoznawać jego wszelkie akcenty i niuanse – nazywamy to finiszem, który nierzadko jest znacznie ciekawszy, niż wtedy, gdy trunek znajduje się na naszym języku!

Odpowiednie szkło do whisky to podstawa

By to wszystko, co opisaliśmy powyżej, przebiegło tak, jak powinno, absolutnie niezbędne są kieliszki dostosowane do spożywania w nich whisky – czyli takie, które odznaczają się tulipanowym kształtem. Powinien być niewielkich rozmiarów, ponieważ do degustacji nie potrzebujemy wiele płynu, oraz mieć nóżkę i czarkę delikatnie zwężającą się ku górze. 

Taki kształt szkła odpowiada za najlepsze możliwe skumulowanie nut aromatycznych i smakowych w naczyniu, które do naszych zmysłów dotrą zintensyfikowane. Ważne jest również, by nie dodawać lodu do naszego bursztynowego trunku – zimno otępia nasze kubki smakowe i zmniejsza ich reakcje na bodźce, a przecież chodzi nam o coś zupełnie przeciwnego.

Ile kosztują szklanki do whisky?

Cena profesjonalnych kieliszków, podobnie, jak samych alkoholi, potrafią się mocno wahać – ze względu na to, jakiego producenta wybierzemy czy z jakich materiałów wykonany będzie produkt. Wysokiej jakości szkło do whisky kupimy już za kilkadziesiąt złotych za sztukę. 

Za kilka będziemy musieli zapłacić powyżej 100 złotych, w zależności od liczby szkieł, jaką zdecydujemy się nabyć. Im więcej kupimy ich za jednym razem, tym koszt będzie wyższy, jednak jednocześnie taki zakup będzie bardziej opłacalny w przeliczeniu na pojedynczy kieliszek. Taki komplet posłuży nam jednak na wiele lat degustacji, dlatego taka inwestycja z pewnością szybko nam się zwróci i nie będziemy jej żałować!