Płaszcze męskie długie czy krótkie? Poradnik dla niezdecydowanych

W krótszym płaszczu można wsiąść do auta, nie martwiąc się, że się wygniecie. Z kolei długi płaszcz wygląda elegancko - lecz czy na wszystkich sylwetkach? W niniejszym artykule podpowiadamy, jaki wybrać płaszcz – długi czy krótki, aby wyglądać stylowo.

Urok dawnych płaszczy

Zanim lekkie tkaniny syntetyczne zagościły na stale w naszych szafach, istniały tylko płaszcze – najczęściej bawełniane. Były starannie wybierane w sklepie i traktowane z niemal nabożnością. Wraz ze zmianą stylu życia wygodniejsze okazały się kurtki. Wiedz jednak, że jeśli wkładasz płaszcz, przyodziewasz wraz z nim jakąś nutę świata, którego już nie ma. Dlatego zakładanie płaszcza zobowiązuje – warto wiedzieć, jak go nosić, aby nie popełnić modowego faux pas.

Długość płaszcza a styl życia

Modne płaszcze męskie nie powinny być dłuższe niż do kolan i nie krótsze niż do połowy pośladków. Styliści radzą też, aby długość płaszcza dopasować do trzech elementów: stylu życia, okoliczności i sylwetki. Weźmy na początek pod lupę Twój styl życia – jeśli często jeździsz autem, wybierz krótszy płaszcz, ale jeśli częściej spacerujesz, wybierz dłuższy. Płaszcz krótszy jest bardziej praktyczny i wygodniej jest w nim jeździć komunikacją miejską. Jeśli korzystasz z eleganckich restauracji i masz w zwyczaju zdejmować nakrycie przed zajęciem miejsca siedzącego, weź pod uwagę dłuższy płaszcz. Ale jeśli lubisz siedzieć w odzieży wierzchniej, postaw na krótszy model.

Który płaszcz jest najbardziej funkcjonalny?  

Dodajmy też, że najbardziej funkcjonalnym rodzajem płaszcza, jeśli chodzi o styl życia, nie jest płaszcz męski krótki zimowy, lecz ten o średniej długości, czyli przed kolano. Będzie Ci w nim cieplej niż w krótszym płaszczu, ale nadal elegancko. Funkcjonalność to także uniwersalność koloru – dostępne np. na stronie Denley: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Plaszcze-meskie-281.html płaszcze męskie mają stonowane, a przez to uniwersalne kolory. Najczęściej są to płaszcze męskie zimowe w kolorze czarnym, grafitowym, granatowym, beżowym, szarym, karmelowym (karmel to hit ostatnich kilku sezonów!). Oferta obejmuje też popularne i chętnie noszone przez mężczyzn modele, między innymi płaszcze dyplomatki, wojskowe, bosmanki, budrysówki czy skórzane płaszcze męskie.

Długość płaszcza a wzrost 

W długich płaszczach najkorzystniej wyglądają wysocy i szczupli mężczyźni, bo dłuższy fason podkreśla atrybuty smukłej sylwetki. Jeśli jesteś niski i tęższy, wybieraj krótkie płaszcze męskie, bo długi płaszcz może optycznie skrócić Twoje nogi. Mężczyzna z tęższą talią korzystnie będzie też wyglądał w krótkich płaszczach – najlepsza długość jest do połowy pośladków lub nieco dłużej. Do tego zestawu załóż spodnie z wysokim stanem i koszulę w pionowe pasy pod płaszcz. Kilogramów dodają też dwurzędowe modele płaszczy – dlatego lepiej prezentują się w nich bardzo szczupli panowie.

Jak nosić płaszcz męski zimowy?

A oto jeszcze kilka porad, które powinny Cię zainteresować, jeśli chcesz prezentować się szykownie w płaszczu. Przede wszystkim przed zakupem płaszcza sprawdź dobrze jego rozmiar, bo dobrze skrojone i dopasowane ubranie to podstawa eleganckiego mężczyzny. Nie sugeruj się ogólnymi rozmiarami (np. M lub XL), tylko zawsze szukaj dokładnej tabeli rozmiarów. Mierz też prawidłowo, na przykład pas w najwęższym miejscu talii, a rękaw po zewnętrznej stronie od szwu. Pamiętaj też, aby płaszcz zimowy dobierać raczej do stylowej odzieży o charakterze półformalnym i formalnym. Wyjątkiem od tej reguły jest budrysówka szykownie prezentująca się zarówno z jeansami, jak i eleganckimi spodniami miejskimi.