Upadłość konsumencka a rozwód

Zadłużenie nie jest czymś, co pozytywnie wpływa na człowieka. Ba, wystąpienie problemów finansowych może negatywnie odbić się nie tylko na osobie zadłużonej, ale również i na jej małżonku. Często nawet problemy finansowe mogą prowadzić do rozpadu małżeństwa, a co za tym idzie, do jego unieważnienia i do rozdzielności majątkowej. Czy jednak rozdzielność majątkowa po rozwodzie chroni przed upadłością konsumencką drugiej połówki? Co wchodzi w skład masy upadłościowej?

1. Jak upadłość konsumencka wpływa na małżeństwo?

2. Rozdzielność majątkowa po rozwodzie - kiedy nie wchodzi w skład masy upadłościowej?

3. Upadłość konsumencka a rozwód - czy wywołuje skutki u drugiego małżonka?

Jak upadłość konsumencka wpływa na małżeństwo?

Gdy trwa postępowanie upadłościowe, to bada się w jaki sposób wygląda sytuacja majątkowa danej osoby. Jeżeli znajduje się ona w związku małżeńskim to badany jest ustój majątkowy, jaki jest pomiędzy małżonkami. W takiej sytuacji, wszystko co zostało zdobyte po ślubie jest wspólnym majątkiem obu osób. Jeżeli więc dojdzie do ogłoszenia upadłości, to będzie ona miała wpływ na tę drugą stronę także. Wyjątkiem jest sytuacja, w której małżeństwo przed ślubem zdecydowało się o podpisanie specjalnego oświadczenia o rozdzielności majątku. 

Rozdzielność majątkowa po rozwodzie - kiedy nie wchodzi w skład masy upadłościowej?

Jeżeli rozdzielność majątkowa po rozwodzie ma być respektowana, to złożenie wniosku o upadłość konsumencką powinno mieć miejsce dopiero po roku od rozwodu. Jeżeli zostanie to zrobione wcześniej, to wtedy całość majątku małżonków będzie brana pod uwagę podczas ściągania masy upadłościowej. Co ciekawe nawet od tej zasady jest jeden wyjątek: a mianowicie, gdy pozew rozwodowy będzie złożony na dwa lata przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką. 

Upadłość konsumencka a rozwód - czy wywołuje skutki u drugiego małżonka?

Po rozwodzie upadłość konsumencka jednej ze stron może doprowadzić do powstania skutków także i dla tej drugiej strony. Syndyk tak czy siak będzie prowadził czynności na majątku wspólnym, który został zdobyty w czasie trwania małżeństwa. Oczywiście prowadzenie upadłości konsumenckiej nie wpływa na rozwód - nadal może być on przeprowadzony i nic nie będzie przeniesione w czasie. Zanim jednak się złoży wniosek o upadłość, warto jest skorzystać z rad profesjonalisty, który sprawdzi czy w danym przypadku jest to najlepsze rozwiązanie. 

Kancelaria Prawna RESTITUTIO
ul. Wolności 330, 41-800 Zabrze
tel.: 881 820 009
https://kancelaria-odszkodowanie.pl/upadlosc-konsumencka-katowice