Zapobieganie wypadkom i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach regionu to główne zadanie policjantów ruchu drogowego. Dzisiaj zabrzańscy policjanci ruchu drogowego przede wszystkim egzekwują od kierujących pojazdami przestrzeganie obowiązujących ograniczeń prędkości. Krótko po 9.00 o skuteczności działań przekonał się kierowca audi, który "pędził" z prędkością 134 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym przy ograniczeniu do 50 kilometrów. Został zatrzymany przez policjantów z grupy SPEED i poniósł surowe konsekwencje.

Mężczyzna  za popełnione wykroczenie otrzymał mandat w kwocie 2500 złotych oraz 15 punktów karnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymano mu też prawo jazdy.

Niestety kierowcą nadal zdarza się nieprzestrzeganie dopuszczalnych limitów prędkości, dlatego zabrzańscy policjanci cyklicznie prowadzą działania "Prędkość". Nadmierna prędkość oraz niedostosowanie prędkości do sytuacji na drodze należą do głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Obrażenia ciała, jakich doznają uczestnicy wypadków, często są poważne. Niejednokrotnie są to także zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego zabrzańscy policjanci z wydziałów ruchu drogowego, chcąc ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi na drogach, a także zwiększyć bezpieczeństwo na terenie miasta, prowadzą dzisiaj działania „Prędkość”. W ramach działań mundurowi prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Kierujący mogą ich spotkać nie tylko na ważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale też wszędzie tam, gdzie według statystyk dochodzi do przekroczeń prędkości i niebezpiecznych wypadków. Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.