Zabrze odkrywa tajemnice przemysłowego dziedzictwa w nowym projekcie

2 min czytania
Zabrze odkrywa tajemnice przemysłowego dziedzictwa w nowym projekcie

Przygotujcie się na niezwykłą podróż w czasie! Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na wyjątkowy projekt Reymont reaktywacja”, który odkryje przed Wami fascynujące przemysłowe dziedzictwo miasta. To niepowtarzalna okazja, by poznać historię Zabrza poprzez spotkania autorskie, spacery i warsztaty fotograficzne!

  • Odkryj Zabrze z nowej perspektywy
  • Zapisz się na historyczne spacery i warsztaty

Odkryj Zabrze z nowej perspektywy

W ramach projektu Reymont reaktywacja” mieszkańcy Zabrza będą mieli szansę zgłębić tajemnice swojego miasta. Od marca do czerwca zaplanowano cztery spotkania autorskie pod hasłem Saga zabrzańskiego przemysłu”. Każde z nich to unikalna okazja, aby posłuchać opowieści o Górnym Śląsku od autorów, którzy z pasją badają jego historię.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń prezentuje się następująco:

  • 20 marca 2025 r., godz. 17.00 Gabriela Kańtor, Śląski Kopciuszek opowieść o Joannie Gryzik” Miejsce: MBP Filia nr 9 (Zabrze, ul. I. Paderewskiego 35)
  • 10 kwietnia 2025 r., godz. 18.00 Beata Piecha-van Schagen, Robotnicze osiedla patronackie” Miejsce: Centrum Usług Społecznych (Zabrze, ul. P. Stalmacha 7)
  • 7 maja 2025 r., godz. 18.00 Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Przemysłowi magnaci w Zabrzu” Miejsce: Urząd Miejski w Zabrzu, Sala Historyczna (Zabrze, ul. Z. Religi 1)
  • 5 czerwca 2025 r., godz. 18.00 Beata i Paweł Pomykalscy, Górnośląscy potentaci dziedzictwo w naszych miastach” Miejsce: Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze, ul. 3-go Maja 19)

Zapisz się na historyczne spacery i warsztaty

Dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas i odkryć nieznane zakątki Zabrza, przygotowano spacery historyczne pod nazwą Śladem Ziemi Obiecanej”. Przewodnikiem po historii zabrzańskiego przemysłu będzie Piotr Hnatyszyn z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Uczestnicy spaceru odbędą podróż przez kluczowe miejsca związane z przemysłem oraz handlem w mieście.

Planowane daty spacerów to:

  • 24 maja śladami przemysłu, start spod Teatru Nowego
  • 30 sierpnia śladami handlu i usług po ulicy 3 Maja

Dodatkowo dla miłośników fotografii przewidziano warsztaty prowadzone przez fotoreportera Arkadiusza Golę. Spotkania odbędą się w dwóch lokalizacjach: osiedle Borsiga (7 czerwca) oraz Ballestrema (5 lipca).

Aby wziąć udział w spacerach oraz warsztatach, należy się zapisać pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zapisy będą otwarte na dwa tygodnie przed każdym wydarzeniem.

Na zakończenie projektu odbędzie się seminarium Zabrze. Ziemia Obiecana” , które odbędzie się 2 października i skupi się na historii miasta oraz jego wyznaniowych i politycznych aspektach po 1945 roku.

Projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego, a także przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bądźcie gotowi na niezapomniane doświadczenia i odkrycia! To doskonała okazja do poznania własnego miasta z zupełnie innej strony.

Autor: krystian