Wczoraj zabrzańscy policjanci ruchu drogowego poprowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość”. Akcja miała na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Wzmożone kontrolę trwały od wczesnych godzin porannych do popołudniowych.

Policjanci zabrzańskiej drogówki wczoraj od 6.00 do 14.00 prowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. Celem akcji było wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tzw. "podwójnym gazie”.  W trakcie działań sprawdzono trzeźwość ponad pół tys. kierujących. W trakcie działań udało się wyeliminować z ruchu drogowego dwóch kierujących w stanie nietrzeźwości. Policjanci ujawnili też jednego kierowcę, który prowadził pojazd pomimo orzeczonego zakazu sądowego. Pierwszym złapanym na jeździe w stanie  nietrzeźwości był  34-letni mieszkaniec Nowej Sarzyny. Do zatrzymania doszło o godzinie 6.40 na  ulicy Ofiar Katynia. Zatrzymany mężczyzna kierował swoim volkswagenem bez wymaganych uprawnień. Przeprowadzone badanie  trzeźwości wykazało, że w organizmie miał blisko 1 promil alkoholu. Drugi zatrzymany nietrzeźwy kierowca to 46-letni mieszkaniec Zabrza.  Do zatrzymania  doszło na  ulicy Józefa Rymera o godzinie  8.11. 46-latek prowadząc swojego mercedesa miał 0,72 promila alkoholu we krwi. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy kategorii B. Ostatni z zatrzymanych to 32-letni mieszkaniec Rudy Śląskiej, który kierował fordem, mając orzeczony zakaz sądowy kierowania pojazdami mechanicznymi. 

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.